O tym, jak pozyskać fundusze z Unii Europejskiej


Linia demarkacyjna – co to takiego?

Posted in zakaz podwójnego finansowania - autor: Noo w dniu 29 października 2009
Tags: ,

Jedną z podstawowych zasad udzielania wsparcia z funduszy unijnych jest zakaz tzw. podwójnego finansowania. Co to oznacza? Otóż dany projekt może zostać sfinansowany tylko z jednego funduszu, z jednego programu unijnego. Linia demarkacyjna określa granice stworzone by wyeliminować sytuację, w której jeden projekt jest finansowany z kilku środków unijnych.

Linia demarkacyjna jest określana pomiędzy Programami Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej  i Wspólnej Polityki Rybackiej. Zaznacza ona granicę pomiędzy programami oraz wyjaśnia sposób rozgraniczenia wsparcia pomiędzy nimi. Każdy program operacyjny posiada własne kryteria wyboru projektów, które może dofinansować. Kryteria te mają za zadanie przestrzegać granic interwencji określonych właśnie przez linie demarkacyjne. Znajomość linii demarkacyjnej występującej pomiędzy programami unijnymi jest bardzo istotna, a szczególnie dla przedsiębiorców, którzy mają szansę ubiegać się o dofinansowanie z różnych programów operacyjnych. Linia demarkacyjna ma im pomóc w dopasowaniu odpowiedniego działania. Każdy beneficjent powinien dobrze się z nią zapoznać, gdyż spełnienie kryteriów linii demarkacyjnej to jeden z podstawowych elementów zatwierdzenia wniosku

Linia demarkacyjna zawiera trzy podstawowe kryteria:

  • wartość projektu (rozgranicza ona projekty regionalne o programów krajowych)
  • lokalizacja projektu (projekty duże o znaczeniu krajowym, natomiast te mające znaczenie regionalne z regionalnych programów)
  • rodzaj beneficjenta
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: