O tym, jak pozyskać fundusze z Unii Europejskiej


O wskaźnikach i rezultatach we wniosku…

Posted in wskaźniki - autor: Noo w dniu 19 października 2009
Tags: ,

Sporządzając wniosek o dotacje unijną należy pamiętać o dwóch jego zasadniczych elementach. Wskaźniki i rezultaty, to dwa istotne kwestie projektu. W każdym wniosku o dotację z Unii Europejskiej muszą one zostać precyzyjnie wskazane przez wnioskodawcę. Przy ich określaniu należy dokładnie zastanowić się czy rzeczywiście podane przez nas wskaźniki zostaną osiągnięte. W przypadku nie wywiązania się ze wskazanych wskaźników rezultatu, może nawet zostać rozwiązana nasza umowa dotacji. To przy pomocy wskaźników przedstawiana jest miara celów jakie mają zostać osiągnięte w projekcie, zaangażowane zasoby, uzyskane produkty, efekty zarówno ekonomiczne, społeczne czy efekty związane z ochroną środowiska. Wyróżnia się dwa rodzaje wskaźników:

  • Wskaźniki produktu. Są to rzeczowe efekty realizacji projektu, w przypadku którego staramy się o pozyskanie dotacji unijnej. Do tego typu wskaźników należy zaliczyć np. liczbę nabytych środków trwałych, ilość firm które uzyskały pomoc, powierzchnia nabytych gruntów ze środków unijnych.
  • Wskaźniki rezultatu. Stanowią bezpośredni i natychmiastowy wpływ zrealizowanego projektu na otoczenie, uzyskany od razu lub po zakończeniu realizacji projektu. Wskaźniki te są określane indywidualnie dla każdego rodzaju projektu. Mogą to być np. liczba osób nowo zatrudnionych we wspartym przedsiębiorstwie, skrócenie czasu podróży, liczba skutecznie przeszkolonych, liczba wypadków drogowych, zwiększenie się środków finansowych sektora prywatnego, zmniejszenie kosztów transportu.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: