O tym, jak pozyskać fundusze z Unii Europejskiej


Rozliczanie projektów

Posted in budżet,rozliczenie projektu - autor: Noo w dniu 16 października 2009
Tags: ,

Wielu Wnioskodawców tworząc budżety swoich projektów, w przypadku których ubiega się o dofinansowanie z Unii Europejskiej, zapomina, że oprócz etapu oceny budżet należy jeszcze zrealizować, a następnie rozliczyć w postaci tzw. wniosków o płatność. Formy i reguły rozliczeń zależą od poszczególnych programów operacyjnych, które określają szczegółowe terminy i zasady sprawozdawczości finansowej.

Z uwagi na to, że bardzo często otrzymanie kolejnej transzy zależy od poprawnego rozliczenia dotychczas otrzymanych środków, bardzo ważnym jest rozsądna gospodarka finansami oraz prawidłowość dokumentowania wydatków. Ewidencję środków unijnych pochodzących z dotacji unijnych przeznaczonych na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych prowadzi się na wyodrębnionym dla każdego projektu rachunku bankowym.

Ważne są także zasady wystawiania, przyjmowania, opisywania, znakowania, dekretowania, kontroli oraz przechowywania dowodów księgowych dotyczących realizowanych projektów. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej jednostki korzystające ze środków finansowych otrzymywanych z funduszy strukturalnych zobowiązane są do prowadzenia ksiąg projektu. Księgi te muszą być prowadzone zgodnie z przepisami krajowymi, to znaczy zgodnie z ustawą o rachunkowości. To wszystko jednak nie musi okazać się trudne jeśli już na etapie planowania projektu nie popełni się błędów lub przemyśli zasady zarządzania projektem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: