O tym, jak pozyskać fundusze z Unii Europejskiej


Kryteria merytoryczne – POKL

Posted in ocena wniosku - autor: Noo w dniu 31 sierpnia 2009
Tags: , , ,

Przygotowując wniosek o dotację z Unii Europejskiej należy pamiętać, iż po przejściu przez weryfikację formalną, będzie on podlegał ocenie merytorycznej. Na tym etapie oceniane będzie spełnienie określonych kryteriów merytorycznych, czyli tych, które dotyczą treści wniosku, wiarygodności i zdolności projektodawcy do podjęcia realizacji projektu. Należy jednak pamiętać, że każdy z Programów Operacyjnych ma specyficzne dla siebie kryteria. Tym razem skoncentrujmy się na tzw. Kapitale Ludzkim. Zacznijmy od kryterium jakości projektu.

Komisja Oceny Projektów  sprawdza np. uzasadnienie potrzeby realizacji projektu. Tworząc wniosek o dotację unijną musimy powoływać się na obiektywne fakty (dane statystyczne, badania, opracowania – przywołując ich tytułu, autorów, daty). Informacje te powinny dotyczyć obszaru realizacji projektu. Tymczasem wnioskodawcy bardzo często podają ogólnikowe wiadomości, albo pisząc projekt na konkretne województwo powołują się na dane krajowe. Ważny jest także sposób wyboru i zapewnienia udziału w projekcie określonych grup docelowych, przy czym należy pamiętać, że powinno to wynikać z tego, co opisaliśmy jako uzasadnienie potrzeby realizacji projektu. Ważna jest także prawidłowa konstrukcja akcji informacyjnej, która później przełoży się rekrutację uczestników.

Osoby przygotowujące wnioski o dotację z Unii Europejskiej często zapominają o tak istotnych rzeczach, jak wartość dodana projektu, opis jego trwałości. Mało miejsca poświęcają tez rezultatom projektu, a przecież są one jego najważniejszą i najwyżej punktowaną częścią. Wszystkie te kwestie są niezwykle istotne. Pisząc wniosek szczególną uwagę należy zwracać na jego spójność. Z uzasadnienia muszą wynikać cele, z celów działania, z działań rezultaty, a rezultaty muszą mieć wpływ na cele.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: