O tym, jak pozyskać fundusze z Unii Europejskiej


Harmonogram

Jest to niezwykle ważny element każdego wniosku o dofinansowanie, ponieważ określa on ramy czasowe trwania naszego projektu. Istnieje wiele postaci harmonogramów. Zdecydowanie najpopularniejszą z nich jest tzw. wykres Gantta, stosowany chociażby we wnioskach do Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Na czym polega taki wykres? Jest to graficzna prezentacja poszczególnych etapów realizacji projektu w czasie. Pozwala on m.in. określić, początek, czas trwania oraz moment zakończenia danego etapu, priorytet, jaki został przyznany poszczególnym etapom, stopień realizacji poszczególnych zadań.

 Przykład wykresu Gantta

 wykres Gantta - przykład

 

W niektórych programach spotkać się można z bardziej tradycyjnymi formami harmonogramów. W takich przypadkach czas trwania poszczególnego etapu określany jest po prostu przez daty wyznaczające jego początek i zakończenie.

Stworzenie harmonogramu wymaga przemyślenia wielu kluczowych problemów związanych z realizacją projektu. Jest to niezbędne, by uniknąć popełniania błędów, mogących wpłynąć w sposób negatywny na ocenę wniosków przez odpowiednią instytucję. Należy więc uważnie sprawdzić, czy poszczególne etapy nie nachodzą na siebie tam, gdzie nie powinny, czy czas realizacji jest spójny z założeniami budżetu, tzn. czy okres realizacji określonych działań nie jest zbyt długi lub zbyt krótki w odniesieniu do przyjętych założeń.

Tworząc harmonogram koniecznie należy uwzględnić tzw. kamienie milowe projektu, które pozwolą nam na weryfikację ważnych momentów w tzw. „cyklu życia projektu”. Nie wolno zapomnieć także o rozważeniu ryzyk, które są związane z realizacją przedsięwzięcia oraz uwzględnieniu sezonowości i trendów. Nie jest bowiem racjonalne organizowanie szkoleń dla rolników w czasie żniw czy też szkoleń dla menedżerów hoteli nadmorskich w środku upalnego sezonu letniego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: