O tym, jak pozyskać fundusze z Unii Europejskiej


Od czego zacząć?

Dotacje unijne to jeden z najbardziej aktualnych tematów, podejmowanych przez przedsiębiorców. W wielu miejscach w internecie można natknąć się na reklamy i portale zachęcające do pozyskania środków z UE, mnóstwo jest informacji krążących w postaci broszurek reklamowych, wiele firm szkoleniowych oferuje w swoich ofertach szkolenia z zakresu pisania wniosków o dotację.

Od czego jednakże zacząć? Dokumentacja programowa często przytłacza objętością, a wymagania formalne i merytoryczne mogą przyprawić o zawrót głowy. Na początku należy przede wszystkim przemyśleć gruntownie swoją koncepcję biznesu – bez tego żaden przedsiębiorca nie ma co liczyć na to, że proces pozyskania dotacji zakończy się sukcesem. Należy więc przeanalizować i dokładnie zaplanować ścieżkę rozwoju swojej firmy, określić, co jest potrzebne do zaistnienia na rynku lub utrzymania zdobytej już na nim pozycji. Przedsiębiorca musi wiedzieć, co jest jego celem – czyli co jego firma ma osiągnąć. Jednym z wymaganych załączników dokumentacji projektowej jest biznes plan – warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na jego właściwe przygotowanie.

Trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, że pozyskanie dotacji to nie tylko napisanie wniosku zgodnie z wymaganiami. Jeśli już podejmiesz decyzję o tym, że chcesz sięgnąć po dotację, musisz być świadom tego, że stoisz na początku długiego procesu składającego się z wielu etapów. Zbieranie informacji, przygotowanie dokumentów, pilnowanie rozliczeń. Nie jest to procedura prosta i często przy pisaniu wniosku o dofinansowanie projektu zdarzają się błędy. Skutkiem tego może być odrzucenie wniosku już na etapie oceny formalnej. Jeśli natomiast Twój wniosek zostanie zatwierdzony, wszystko co zostało w nim zatwierdzone przez komisję musi zostać zrealizowane. Nie można sobie pozwolić na samowolne zmiany w kosztorysie i innych punktach umowy. Dodatkowo, realizacja celów musi być spójna z tymi założonymi we wniosku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: